Екологія: біологія взаємодії. IV-14. Аменсалізм і нейтралізм

Д. Шабанов, М. Кравченко
Екологія: біологія взаємодії

БІОСИСТЕМИ. БІОСФЕРА
ЕКОСИСТЕМИ. ПОПУЛЯЦІЇ
ОРГАНІЗМИ У ДОВКІЛЛІ
ЛЮДСТВО ТА ЙОГО ДОЛЯ

← IV-13. Правило конкурентного виключення Гаузе

IV-14. Аменсалізм і нейтралізм

IV-15. Екологічні стратегії →

 

IV-14. Аменсалізм і нейтралізм

Аменсалізм, або відносини, за яких одна популяція відчуває несприятливий вплив іншої, а та інша ніяк не залежить від неї, є крайнім випадком конкуренції. Такі відносини виникають, коли один із конкурентів виявляється суттєво сильнішим за іншого. Велике дерево затінює траву біля його підніжжя, майже не відчуваючи несприятливих впливів цієї трави. У тропічних океанах поширене явище, яке називається «червоним припливом». Динофлагеляти (Dinoflagellata), планктонні панцирні джгутикові одноклітинні, накопичують у собі токсин, яким придушують конкурентів і захищаються від хижаків. Коли цих водоростей стає багато, вода набуває червоного відтінку і стає небезпечною для більшості живих організмів, включно з рибами та донною фауною.

Ми говорили, що одним із типів відносин популяцій є нейтралізм — відносини, при яких популяції не впливають одна на одну. Сказане означає, що це дві популяції наче не існують одна для одної.

Чи може таке явище спостерігатися, коли взагалі йдеться про дві популяції, що населяють одну екосистему? Строго кажучи, ні. Кожен організм споживає ресурс, розсіює енергію, змінює середовище і цим, хоча б невеликою мірою впливає на всі організми, які живуть разом із ним. Але цей вплив може бути дуже малим – нижчий за якесь порогове значення, після якого розглядати його не варто.

З огляду на це,  нейтралізм – не відсутність впливу двох популяцій одна на одну, а ситуація, коли цим впливом можна знехтувати.

А в якому разі взаємодія двох популяцій у складі однієї екосистеми буде мінімальною? Коли між популяціями немає прямих зв'язків, коли вони належать до різних трофічних ланцюгів, кожна з яких добре відрегульована. Ймовірно, багатоніжка геофіл (Geophilomorpha sp.), що живиться дрібними безхребетними детритного харчового ланцюга, і соня (вовчок лісовий, Dryomys nitedula), що живиться плодами та комахами в кронах дерев, дуже слабко впливають один на одного (рис. 4.14.1).

Рис. 4.14.1. Чи впливають вовчок та геофіл один на одного? Впливають, адже вони беруть участь у колообігу речовин в екосистемі, певним чином змінюють продуктивність рослин тощо. Але при дослідженні цієї екосистеми впливом цих тварин один на одного можна знехтувати