Екологія: біологія взаємодії. IV-09. Різноманіття форм експлуатації

Д. Шабанов, М. Кравченко
Екологія: біологія взаємодії

БІОСИСТЕМИ. БІОСФЕРА
ЕКОСИСТЕМИ. ПОПУЛЯЦІЇ
ОРГАНІЗМИ У ДОВКІЛЛІ
ЛЮДСТВО ТА ЙОГО ДОЛЯ

← IV-08. Коменсалізм

IV-09. Різноманіття форм експлуатації

IV-10. Хижацтво →

 

IV-09. Різноманіття форм експлуатації

Лодєйніков прислухався: запекло
Плив садом шерех тисячі смертей.
Природа, враз обернута на пекло,
Вершила свій буденний апогей.
Жук їв траву, жука клювала пташка,
Тхір мозок пив у пташки з голови.
Нічних істот обличчя  лячно й важко,
Настрашені, дивилися з трави.
Природи віковічне мотовило
Буття  і смерть єднало, як могло,
В один моток, але думкам несила
З'єднати ці два таїнства було.

Микола Заболоцький, переклад Лариси Вировець

Поняття «хижак» здається всім добре знайомим. Буденна свідомість вважає «хижаками» представників ряду Хижі зі ссавців, рядів Соколоподібні та Яструбоподібні з птахів, та ще, напевно, акул і крокодилів. Тим дивніше усвідомити, що з екологічної точки зору хижаками є і сонечко, що полює на попелиць, і дафнія, яка відфільтровує з води водорості, і навіть росичка, яка поступово перетравлює комара, що сів на її листок. Для всіх названих організмів характерно, що вони споживають інші живі організми, і що умовою споживання цих організмів є позбавлення їх життя. Природно, вбивство зебри левом куди драматичніша і кривавіша подія, ніж «убивство» одноклітинних водоростей дафнією, але принципової межі між цими подіями немає.

Не відкидаючи інших класифікацій, у нашому курсі ми розглянемо хижацтво як частину ширшої категорії відносин — експлуатації (див. пункт 4.06) — і виділимо 4 форми експлуатації: справжнє хижацтво (голофагія), пасовищне хижацтво (мерофагія), паразитоїдність і паразитизм (рис. 4.9.1).

Рис. 4.9.1. Тигр, медична п'явка, їздець, стрічковий черв... Яка з цих тварин належить до тієї ж групи експлуататорів, що й корова?

Голофаги, справжні хижаки, вбивають жертву відразу і з'їдають за своє життя безліч жертв (лев, сонечко, дафнія, кашалот, росичка).

Мерофаги, пасовищні хижаки (корова, ґедзь, медична п'явка, блоха) зазвичай з'їдають тільки частини жертви, наносячи їй при цьому певний, але не обов'язково смертельний збиток. За своє життя мерофаги експлуатують багатьох жертв, з якими не мають особливо тісних зв'язків.

Паразити (солітер, ВІЛ, омела біла, попелиця, воша) тісно пов'язані зі своїм хазяїном, забирають у нього лише частину його ресурсів і не обов'язково спричиняють смерть. Їхній зв'язок з хазяїном дуже тісний; у типовому випадку особина паразита все своє життя пов'язана з однією-єдиною особиною-хазяїном.

Паразитоїди, до яких відносяться багато перетинчастокрилих (їздці, риючі оси) і деякі двокрилі, ведуть вільний спосіб життя, але відкладають свої яйця в жертву, на неї або біля неї. Вилуплені з яйця личинки поїдають жертву живцем, а потім убивають її: смерть жертви неминуча, але відстрочена. З урахуванням чисельності комах взагалі й перетинчастокрилих зокрема, така стратегія зовсім не є рідкісною.

Як ви можете побачити, в цій класифікації «розлізлися» звичні поняття «хижак» і «паразит». До числа пасовищних хижаків ми віднесли й корову, й медичну п'явку. Однак як тільки ми відвернемося від емоційних оцінок і, наприклад, спробуємо моделювати такі відносини, ми відразу побачимо, що відносини корови та п'явки з їхніми жертвами вельми подібні. Мерофаги переміщаються у просторі, знаходячи своїх жертв і відбираючи в них частину їхньої біомаси. Однак коли медична п'явка нападає не на корову, що прийшла на водопій, а на пуголовка жаби, вона взаємодіє з ним як справжній хижак: вбиває і поїдає значну частину його тіла.

У повсякденному трактуванні поняття «паразити» включає внутрішніх і зовнішніх паразитів. У наведеному тут сенсі слова справжніми паразитами є майже виключно внутрішні паразити та лише деякі з зовнішніх. Наприклад, воші тісно пов'язані зі своїми хазяями й відносно рідко переходять від одного до іншого. І їхні життя, і їхнє розмноження тісно пов'язані з тілом хазяїна. Тому вошей можна вважати паразитами.

На відміну від вошей, блохи або постільні клопи розмножуються не на тілі хазяїна, а в його «лігві» і легко переходять від одного хазяїна до іншого. Для їхнього харчування важливий пошук того хазяїна, яким вони будуть харчуватися вчергове. Сказане дозволяє вважати цих комах мерофагами, пасовищними хижаками.

Легко зрозуміти, що виділені тут категорії експлуататорів не відмежовані різко одна від одної та пов'язані переходами.