Факультетська олімпіада з біології - 2019

27 лютого 2019 р. відбулася олімпіада з біології серед студентів біологічного факультету Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Участь взяло 15 студентів. Вітаємо переможців: Георгія Бондаренка (ІІІ курс), який посів І місце, та Романа Трохимчука (ІV курс), який посів ІІ місце. Павло Отряжій (V курс) відстав від Трохимчука зовсім несуттєво — але, усе ж, отримав лише ІІІ місце. Усі, хто узяли участь — молодці! Добре, що свої сили спробувало досить багато першокурсників.

У Мелітополь на наступний етап олімпіади мають поїхати Бондаренко та Трохимчук. 

Загалом результати простіше за все представити у вигляді фрагменту електронної таблиці, де проводився розрахунок. Спосіб розрахунку зрозуміло з рядка формул, де показано вміст виділеної комірки.

  Завдання підготували та відповіді перевірили Ю. Г. Гамуля, Є. О. Кіося, К. В. Кот (два питання) та Д. А. Шабанов. Завдання були такими.

Завдання 1

Роздивіться рисунки. Для кожної рослини наведіть видову назву, вкажіть її систематичне положення, перелічить таксономічні та біологічні особливості, які характерні для цієї групи рослин.

Завдання 2

На сайті однієї з мереж фастфуду є реклама піци, в якій вказані інгредієнти у її складі. Назвіть види живих організмів, які найбільш імовірно були використані при приготуванні цієї піци. Якщо вид напряму не вказаний у рекламі, поясніть, як він був використаний. Якщо сировина піддавалася біологічній (не суто кулінарній) обробці, опишіть її.
За наведення латинської назви та коректного таксономічного положення кожного виду (хоча б на рівні тип/відділ + ряд/порядок) нараховуються додаткові бали.

Завдання 3

Скоріш за все, вам траплялося чути таку фразу: «поки ви їсте ананас, ананас їсть вас». Що мається на увазі? Наявність якої групи речовин спричинює таке явище? Назвіть приклади речовин з такими само біохімічними властивостями, які беруть участь у процесі травлення в організмі людини.

Завдання 4

Опишіть значення водневих зв’язків для функціонування біологічно важливих молекул.

Завдання 5

Опишіть характерні особливості будови річкового рака. Намалюйте схеми його зовнішньої морфології та внутрішньої будови, зробіть на них необхідні позначення.

Вітаємо переможців!