VII. Клас Mammalia-01. Особливості ссавців


       

 

Дмитро Шабанов, Марина Кравченко. 
Online-курс зоології хребетних (у стані редагування)

 

I. Vertebrates Zoology
II. Архаїчні групи: Acraniata, Tunicata, Agnatha
III. Pisces

Особливості ссавців

IV. Amphibia sensu lato
V. Reptilia sensu lato
VI. Клас Aves
VII. Клас Mammalia

 

 

Ссавці — "наша", найзрозуміліша для нас група тварин. Попередня фотографія забарвлена ​​для вас якоюсь емоцією? Це не випадково. Ми — родичі, і навіть деякі особливості міміки та поз інших видів виявляються для нас зрозумілими.

Перші ссавці були невеликими істотами, що віддалено нагадують комахоїдних, приблизно як показаний нижче морганукодон (Morganucodon). Це — найвивченіший на сьогодні тріасовий ссавець.

Перерахуємо основні ознаки ссавців. Ось вони:

— волосяний покрив;
— гомойотермність;
— живлення дитинчат молоком;
— шкіра з волоссям та шкірними залозами;
— нижня щелепа з однієї парної кістки;
— три слухові кісточки;
— подвійний потиличний виросток;
— вторинне кісткове піднебіння;
— гетеродонтність (різці — ікла — корінні);
— чотирикамерне серце, зберігається лише ліва дуга аорти;
— порожнина тіла розділена діафрагмою на грудний та черевний відділи;
— складну поведінку забезпечує кора півкуль.

Ймовірно, багато з цих ознак були властиві вже тероморфам, особливо пізнім.

Деякі з цих ознак потребують коментарів. Можливо, один з головних винаходів ссавців — нижня міцна щелепа, що складається з зубної кістки. Кутова і зчленівна кістка, що звільнилися, увійшли до складу середнього вуха, як це показано на схемі нижче.

 

(кликабельно)

Ссавці — надзвичайно різноманітний за своїми розмірами клас тварин. Дрібні та великі звірі живуть, по суті, у різних світах — вони дуже відрізняються відносною важливістю для них сили тяжіння. Зі зростанням тварини її вага зростає пропорційно кубу (третьому ступеню) його розмірів, а міцність скелета і сила м'язів — лише пропорційно квадрату (другому ступеню) його розмірів. Це призводить до того, що у великих тварин опорно-рухова система посилюється непропорційно.

І все одно: цій білці набагато легше підняти своє тіло, ніж слону, хоча опорно-рухова система слона займає більшу частину його тіла, ніж у білки.

Пристосування до прискорення бігу та пов'язане з тим подовження кінцівок призвело до того, що багато ссавців спираються не на всю стопу, а лише на пальці (або навіть на їхні кінці, що захищені копитом).

Одна з суттєвих особливостей ссавців – складність їхньої поведінки, яка досягається, крім іншого, внаслідок збільшення головного мозку. Коефіцієнт їхньої енцефалізації істотно зріс при переході від тероморфів (показані на схемі жовтими стовпцями). Вже морганукодон (показаний зеленим стовпцем) мав набагато більший мозок; далі тенденція збільшення мозку лише посилилася.

(кликабельно)

Для ссавців, як для групи, що походить від нічних тварин, характерний гарний розвиток нюху та слуху. Зір у більшості звірів не найкращий. Відмінністю є небагато груп, як, наприклад, примати, у яких через їхнє життя на деревах багаторазово зросла роль зору.

(кликабельно)

 

 

 

Коментарі

Насколько я поняла на экзамене помимо вопроса по млекопитающим будет и тест с картинками. Отсюда вопрос: для установления соответствия между картинкой и систематикой нужно будет знать млекопитающих до отряда или до семейства?

...но согласиться, что знать семейства не надо, я не могу.